Přehled kontaktních zateplovacích systémů (KZS)

Přehled kontaktních zateplovacích systémů (KZS)

19.12.2019 - Kontaktní zateplovací systém, též označovaný mezinárodní zkratkou ETICS (external thermal insulation composite system) je technologický systém, který snižuje únik tepla z budov. ETICS má řadu dalších ekonomických a technických výhod, jako je možnost zkrácení tepelné sezóny, snížení přehřívání budovy v letních měsících, zhodnocení tržní ceny nemovitosti apod. Tepelná izolace je většinou tvořena pěnovým polystyrenem, deskami z minerálních vláken či materiály na bázi polyuretanu atd.

Kromě fasádní izolační desky je kontaktní zateplovací systém složený z několika dalších složek (lepící hmota, stěrková hmota apod.), kterých je nutné se držet, jelikož jde o odzkoušený systém jako celek. Jen díky tomu jsou zaručeny jeho deklarované vlastnosti a dodržena jeho dlouhodobá funkce a životnost. Je chybné a špatné provádět zateplení, které se skládá z komponentů od různých dodavatelů, jelikož tím dochází k narušení jednotlivých vlastností celého systému.

Seznam výrobců a dodavatelů jednotlivých kontaktních zateplovacích systémů v České republice:

Basf Stavební hmoty Česká republika, s. r. o.

Společnost Basf Stavební hmoty Česká republika patří mezi přední výrobce stavebních hmot. Ve svém sortimentu již několik let nabízí kompletní systémy zateplení, které jsou vhodné pro rodinné domy, bytové domy i průmyslové objekty. Na trh dodává zateplovací systémy MultiTherm.

Baumit, s. r. o.

Společnost Baumit je jedním z předních evropských výrobců a dodavatelů stavebních materiálů pro oblast fasád a omítek. Na trh dodává zateplovací systémy Baumit, které jsou členěny podle užitných hodnot do 4 základních kategorií a představují vzájemně sladěné výrobky a špičkovou kvalitu.

COLORLAK, a. s.

Společnost COLORLAK se řadí mezi největší české výrobce a distributory nátěrových hmot. Kromě toho nabízí vlastní certifikované zateplovací systémy EKOLAK EKO-STZ.

Český Caparol, s. r. o.

Společnost Český Caparol je dceřinou společností německé firmy DAW. Ve svém sortimentu nabízí interiérové a fasádní barvy a vnější kontaktní zateplovací systémy. Na trh dodává zateplovací systémy Capatect Standard se širokou škálou barevných odstínů, který byl vyvinut německou skupinou DAW.

Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ, a. s.

Společnost Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ dodává na český trh zateplovací systémy Weber, které jsou vhodné pro rodinné a bytové domy, historické stavby, průmyslové objekty a další stavby.

Dova, a. s.

Společnost Dova je výhradní prodejce značky KABE Farben v České republice a na Slovensku. V sortimentu této společnosti se nacházejí zateplovací systémy pro různé typy budov. Společnost Dova nabízí zateplovací systémy NEW Therm, STYREXON, STEICO, WANCOTHERM, LAMITHERM a KABE Therm.

HASIT Šumavské vápenice a omítkárny, s. r. o.

Spolešnost HASIT Šumavské vápenice a omítkárny nabízí široký sortiment výrobků téměř pro celou stavební sféru. Nabízí také vnější kontaktní zateplovací systémy HASIT, které jsou vhodné pro různé typy budov.

Henkel ČR, s. r. o.

Společnost Henkel působí po celém světě. Tato společnost nabízí ucelenou řadu zateplovacích systémů Ceretherm, které jsou specifické svoji rychlou montáží a odolností proti nárazům a povětrnostním podmínkám.

LB Cemix, s. r. o.

Společnost LB Cemix je přední výrobce a dodavatel materiálů pro stavbu. Na trh dodává prověřené kontaktní zateplovací systémy Cemixtherm, které jsou vhodné pro zděné budovy, dřevostavby i budovy s plechovým opláštěním.

Mamut – Therm, s. r. o.

Společnost Mamut – Therm nabízí certifikované zateplovací systémy MAMUT – THERM, které jsou vhodné pro téměř všechny typy budov.

Meffert ČR, s. r. o.

Společnost Meffert je dlouholetým dodavatelem kontaktních zateplovacích systémů Düfa Therm. Tyto zateplovací systémy jsou vhodné pro fasády starších objektů i pro novostavby. Společnost Meffert zajišťuje navíc řešení pro regeneraci starších zateplovacích systémů.

Paulín CZ, s. r. o.

Společnost Paulín CZ se zabývá výrobou a prodejem barev a omítek, minerálních povrchových úprav staveb apod. Na trh dodává zateplovací systém Paulín Thermokappa, který plně vyhovuje evropským i mezinárodním normám.

Stavebniny DEK, a. s.

Společnost Stavebniny DEK a. s. se zabývá prodejem stavebního, elektroinstalačního a dalšího materiálu. V jejich sortimentu se nachází komponenty zateplovacích systémů několika výrobců, včetně vlastního kontaktního zateplovacího systému Dektherm z pěnového polystyrenu pro rodinné domy.

Stavoprojekta, s. r. o.

Společnost Stavoprojekta se zabývá regenerací a energetickými úsporami budov. Nabízí vlastní certifikovaný zateplovací systémy STAVO-THERM, které jsou určeny pro zateplení obytných, občanských i průmyslových budov, včetně novostaveb.   

Sto, s. r. o.

Společnost Sto je dceřinou firmou koncernu Sto SE & Co. KGaA, který se řadí mezi celosvětové specialisty a dodavatele fasádních zateplovacích systémů. Tato společnost nabízí zateplovací systémy StoTherm s velkým množstvím povrchových úprav, které jsou vhodné pro historické i moderní budovy.

Stomix, s. r. o.

Společnost Stomix nabízí kvalitní kontaktní zateplovací systémy STX.Therm, který je vhodný pro různé typy budov.

Termax, s. r. o.

Společnost Termax nabízí kontaktní zateplovací systém Clip Termax, který je vhodný pro téměř všechna použití.

Termo + holding, a. s.

Společnost Termo + holding zajišťuje kompletní servis dodávek tepelně izolačních a sanačních materiálů. Tato společnost nabízí vlastní zateplovací systémy Termo+, které byly vyvinuty ve spolupráci se společností Sto SE & Co. KGaA.

Dále uvádíme firmy, u kterých jsme nenašli informace o kompletním zateplovacím systému, ale které dodávají jednotlivé komponenty KZS:

  • Knauf Insulation, s. r. o.
  • Knauf Praha, s. r. o.
  • Mapei
  • Montako
  • Styrotrade
  • Profibaustoffe CZ, s. r. o.
  • Rockwool
  • Selena Bohemia, s. r. o.
  • TexColor CZ, s. r. o.
  • Vápenka Vitošov, s. r. o.