Přehled významných výrobců oken a dveří

Přehled výrobců oken a dveří

29.11.2019 - Zde nabízíme k dispozici seznam významných výrobců oken. Výrobci jsou rozděleni na základě tří základních materiálových řešení oken, mezi něž se řadí plast, dřevo a hliník. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru vhodného materiálu okna zohlednit.

Plastová okna

Plastová okna se dlouhodobě řadí mezi nejvyhledávanější okna na trhu, která lze použít pro novostavby i při rekonstrukci starších rodinných a panelových domů.

Hlavní výhody

V porovnání s ostatními typy materiálu se plastová okna jednoznačně řadí mezi levnější variantu oken. Nižší cena je typická zejména v případě bílého provedení. Dále jsou oblíbená pro své dobré izolační vlastnosti a bezúdržbovost, jelikož není nutné pečovat o jejich povrchovou úpravu. Vybírána jsou také díky své odolnosti, jelikož dobře odolávají povětrnostním podmínkám oproti dřevěné variantě oken a jsou odolné i vůči některým agresivním chemikáliím obsažených v čisticích prostředcích. Jednou z posledních významných výhod je velké množství tvarů a odstínů plastových oken, které lze využít téměř všude a dokáží věrně imitovat hliník či dřevo.

Hlavní nevýhody

Plastová okna mají i několik nevýhod, tak jako každý jiný materiál. Jednou z hlavních nevýhod plastových oken je jejich náchylnost na změny teplot, která se projevuje jejich deformací v případě výrazných změn teplot, a to zejména u tmavších odstínů a větších rozměrů oken. Mezi další nevýhodu lze zařadit omezené rozměry oproti ostatním materiálům, jelikož plast není natolik pevný, aby šlo z něho vyrobit okno o opravdu velkých rozměrech. V porovnání s hliníkovými okny pak mají plastová okna nižší životnost a menší odolnost proti povětrnostním podmínkám.

Významní výrobci plastových oken:

 • Window holding, a. s.
 • BOHEMIA PLAST GROUP s. r. o.
 • Pramos, a. s.
 • Oknoplastik, s. r. o.
 • WELL, s. r. o.

Dřevěná okna

Dřevěná okna se používají zejména pro rekonstrukce starších budov a tam, kde jsou kladeny požadavky na přírodní materiály. Ze dřeva se pro výrobu oken používá nejčastěji smrk, modřín a dub.

Hlavní výhody

Dřevěné okna mají také řadu nezpochybnitelných výhod. Jedna z hlavních výhod je jejich dlouhá životnost, která je však podmíněna pravidelnou údržbou. Mezi výhodu dřevěných oken dále patří jejich možnost opravy, kdy i větší poškození lze celkem snadno opravit. Výhodou jsou také architektonické možnosti díky neomezenému množství možných tvarů a barev. A nakonec dobré tepelně izolační vlastnosti, které plynou z přirozených vlastností dřeva.

Hlavní nevýhody

Za hlavní nevýhodu dřevěných oken se považuje zejména vyšší pořizovací cena oproti oknům plastovým, a to zejména v případě bílé varianty. V případě dalších barevných variant plastových oken se ceny stírají. Další nevýhodou dřevěných oken je pak negativní vliv vlhkosti, jelikož dlouhodobá vlhkost vede k poškození dřevěných oken. Jednou z posledních nevýhod dřevěných oken je nutnost ošetřování povrchu. V případě, že je údržba zanedbávána, tak je nutné počítat s kratší životností.

Významní výrobci dřevěných oken:

 • Window holding, a. s.
 • VPO Protivanov, a. s.
 • ALBO okna – dveře, s. r. o.
 • Oknotherm, s. r. o.
 • PKS okna, a. s.

Hliníková okna

Hliníková okna se řadí mezi nejméně častý typ oken, avšak díky svým specifickým vlastnostem si i tento typ oken nachází své příznivce. Hliníková okna jsou často považována za nejspolehlivější typ oken.

Hlavní výhody

Výhodou hliníkových oken je jejich nenáročná údržba a vysoká odolnost proti povětrnostním podmínkám. Mezi další významnou výhodu patří jejich dlouhá životnost, která je v porovnání s plastovými okny až dvojnásobná. Díky své stálosti a pevnosti jsou vhodnou volbou pro velké prosklené plochy. Hliníková okna se hodí zejména na místa, kde mají být okna hodně namáhaná, vystavena tepelným změnám nebo náročným povětrnostním podmínkám. Mezi další výhody patří protipožární odolnost a barevná variabilita. 

Hlavní nevýhody

Hlavní nevýhodou hliníkových oken je jednoznačně vyšší pořizovací cena oproti ostatním materiálům, která logicky vyplývá především z náročné technologické výroby hliníku. Další významnou nevýhodou jsou horší tepelné vlastnosti, které jsou však při zvolení nejlepších profilů hliníkových oken srovnatelné s ostatními materiály.

Významní výrobci hliníkových oken:

 • SULKO, s. r. o.
 • A.R.METAL, s. r. o.
 • THERM, s. r. o.
 • RI OKNA, a. s.
 • OKNOSERVIS, s. r. o.